logo zare

První zmínky o sportovních aktivitách zdejších občanů se datují již od září roku 1920, kdy byl ve Zlaté Koruně založen místní oddíl Sokola. Tato populární sportovní a vlastenecká organizace sdružovala ve 30. letech 135 obyvatel, kteří byli rozděleni do několika věkových kategorií a stali se tak nejpočetnějším místním sportovním spolkem. V rámci zlatokorunského Sokola se v poválečných letech zformovalo družstvo zdejších fotbalistů, kteří se po několik desetiletí pohybovali na různých místech tabulky okresních soutěží. Fotbalisté hrající pod názvem TJ Sokol Zlatá Koruna reprezentovali obec nejčastěji v kategorii mužů, ale díky místní základní škole bylo možné po dlouhou dobu vytvořit také mužstvo starších žáků, které se v první polovině 90. let stalo dokonce okresním přeborníkem. Jako původní fotbalové hřiště byla v 50. a 60. letech využívána louka v dnešním zlatokorunském kempu, která sice skýtala romantický výhled na majestátní klášter, ale pro fotbalové účely nebyla zdaleka ideální. Velký zlom nastal v roce 1969, kdy se zdejší fotbalový oddíl mohl stěhovat do nově vybudovaného atletického areálu, jehož součástí bylo také moderní fotbalové hřiště s vynikajícím zázemím, které k tomuto účelu slouží i v dnešních dnech.

Po přestěhování do vyhovujícího fotbalového prostředí se ustálila taktéž situace v hráčském kádru a místní celek se stal pravidelným účastníkem okresní soutěže a později i okresního přeboru Českokrumlovska. Prvního velkého úspěchu se TJ Sokol Zlatá Koruna dočkal v sezoně 1989/1990, kdy postoupil jako vítěz okresního přeboru do I.B třídy. Bohužel v nejnižší krajské soutěži vydržel pouze jeden rok, ale i přes tuto skutečnost se jednalo o historický úspěch. Místní fotbalisté si museli na další postup počkat celých deset, avšak následující období patří mezi nejúspěšnější sportovní roky v historii zlatokorunské kopané. Vítězné mužstvo okresního přeboru ze sezony 1999/2000 se mezi krajskými týmy drželo dlouhých osm let. Ve své premiérové sezoně skončilo dokonce na vynikajícím 2. místě za suverénním Jankovem!

Od roku 2009 hraje místní tým SK Zlatá Koruna opětovně okresní přebor a pravidelně se umisťuje v horní polovině tabulky.
Velkou radost místním fotbalovým příznivcům dělají v posledních letech mladé fotbalové naděje, které vynikajícím způsobem reprezentují zdejší obec. Za posledních šest let byly ve Zlaté Koruně vytvořeny týmy mladší přípravky (mistr okresu 2014/2015), starší přípravky (2. místo 2011/2012), mladších žáků (mistr okresu 2011/2012) a starších žáků ( 3. místo 2013/2014).

Rok založení: 1920

Největší úspěch: Druhé místo v I.B třídě mužů v sezóně 2000/2001.

Nejznámější hráči historie: Josef Sekyra, Pavel a Stanislav Ďurišovi, Ivo Vávra, René Nodes, Jiří Štindl, Petr Gallistl, Bohuslav Klivanda, Petr Dvořák, Ivan Kneisel, Vlastimil Nejedlý, Antonín Petroušek.

Nejznámější trenéři: Josef Sekyra, František Gallistl.

 

PARTNEŘI KLUBU